Wydawać by się mogło, że sytuacja epidemiczna odciśnie negatywne piętno również na firmach szkoleniowych. W pewnej mierze jednostki szkolące na pewno odczuły zamrożenie gospodarki. Wiele kursów realizowanych w tradycyjny sposób nie może się obecnie odbywać w takiej skali, jak jeszcze dwa miesiące temu.

 

Ośrodki szkoleniowe bardzo szybko starają się dostosować do nowych warunków i sukcesywnie poszerzają ofertę kursów online. Na rynku zaczynają się pojawiać specjalnie dedykowane szkolenia dla urzędników, księgowych, informatyków, sprzedawców, sekretarek i wielu innych profesji. Internetowe kursy zazwyczaj są przystępne cenowo. Zajęcia mogą mieć różnorodne formy np. telekonferencji, wykładów prowadzonych online, indywidualnych konsultacji z uczestnikami kursu przeprowadzanych za pośrednictwem popularnych komunikatorów internetowych.

 

Materiały szkoleniowe udostępniane są w formie plików pdf, filmów, podcastów, prezentacji multimedialnych. Taka forma zdobywania nowych kwalifikacji ma niewątpliwie wiele zalet. Możemy nauczyć się wielu nowych rzeczy praktycznie nie ruszając się z domu. Warto jednak sprawdzić, czy jednostka szkoleniowa cieszy się pozytywnymi opiniami wśród osób, które korzystały wcześniej z kursów online. Firma oferująca dobrej jakości szkolenie internetowe powinna wystawić nam zaświadczenie o ukończeniu kursu spełniające określone przepisami kryteria. Przy wyborze szkolenia spróbujmy dowiedzieć się, czy jest ono zgodne z Polską Ramą Kwalifikacji. Łatwo bowiem trafić na niskiej jakości szkolenia, które zamiast spodziewanych efektów uszczuplą tylko nasz budżet i przysporzą nerwów zamiast praktycznych umiejętności.

 

Zdobywanie nowych kompetencji i kwalifikacji leży w naszym najlepszym interesie, a szczególnie dziś, gdy jesteśmy świadkami olbrzymich zmian gospodarczych. Każdy z nas powinien uczyć się przez całe życie, aby być lepiej przygotowanym na nowe wyzwania. Mając do dyspozycji komputer z dostępem do sieci mamy otwartą drogę do podnoszenia naszych kwalifikacji i budowania naszego zawodowego kapitału. Potrzebne są jeszcze tylko chęci i gotowość do reagowania na nowe wymagania rynku pracy.