Niedoceniany do niedawna produkt wysłodziny browarniane od pewnego czasu zyskuje popularność w kwestii żywienia bydła. Czy wart jest zainteresowania i wdrażania do diety zwierząt? Jak należy je poprawnie stosować w diecie bydła?

Czym jest młóto browarniane (inaczej wysłodziny browarniane )

Surowiec o którym mowa to surowiec odpadowy, który zawiera około 75% wody i powstaje w momencie odfiltrowania zacieru podczas produkcji piwa. Wyglądem przypomina rozdrobnioną kaszę zbożową, a w zapachu da się wyczuć charakterystyczny zapach świeżego chleba. Kiedy przeprowadzono chemiczną analizę składu stwierdzono, że jest to bardzo dobra pasza białkowa dla bydła. W obecnych czasach stosuje się ją podczas żywienia trzody chlewnej oraz bydła.

Dlaczego młóto browarniane jest tak zalecane?

Wysłodziny browarniane pomimo zawartej dużej ilości wody, to bardzo dobry białkowy dodatek, który obniża koszt produkcji mleka oraz mięsa, a dodatkowo jest chętniej zjadana przez zwierzęta, co także zwiększa pobór pokarmu. Dodatkowo młóto browarniane zawiera wiele przydatnych składników odżywczych takich jak witaminy czy wspomniane wcześniej białko, które z racji składu młóta, rozpuszczalne jest aż w 85% w jelitach. Mówi się nawet, że kto nie daje bydłu młóta, to jego bydło nie daje mleka, gdyż odstawienie młóta może spowodować obniżenie ilości dawanego mleka nawet o 10%.

Na co uważać dawkując młóto browarniane?

Podawane młóto browarniane nie powinno być świeże, gdyż może powodować problemy gastryczne zwierząt, takie jak na przykład biegunka. Dodatkowo maksymalna ilość podawanego młóta dla dorosłego bydła dojnego to maksymalnie 8 kilogramów, jednak dla cieląt wartość maksymalna młóta to 5 kilogramów.

W przypadku podsuszanego młóta należy dawać go mniej o około 30%. Zbyt duża ilość młóta browarnianego w diecie bydła może spowodować obniżenie tłuszczu w mleku, obniżoną zdrowotność oraz płodność osobników. Młóto należy podawać w mieszance wraz z kukurydzą oraz kiszonką z traw lub z roślinami motylkowatymi.

Gdzie można kupić młóto?

W kwestii zakupu młóta dla bydła warto sprawdzić aktualne oferty sprzedaży w internecie, jednak bardziej zaufanym źródłem będą rolnicy, którzy stosują na co dzień młóto w diecie swojego bydła. Alternatywą może być również specjalna mieszanka młóta z paszą wprost od producentów. Jest to opcja o tyle wygodna, gdyż wybierając właśnie ją, nie musimy się przejmować odpowiednią proporcją paszy do młóta. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że niektóre browary sprzedają młóto browarniane wyłącznie firmom, więc jako odbiorca indywidualny możesz nie otrzymać od nich oferty sprzedaży.

Pamiętaj, aby wybierając firmę sprzedającą młóto zwrócić uwagę na jej możliwości transportowe, aby posiadał specjalne pojazdy do transportu młóta oraz specjalny numer wraz z zezwoleniem od Powiatowego Lekarza Weterynaryjnego. Bez takich zezwoleń stanowczo odradzamy zakupy jakiejkolwiek paszy od tego producenta.