Wiele osób, które decydują się na pożyczkę gotówki decyduje się na wybór kredytu bankowego lub prywatnej firmy pożyczkowej. Warto jednak widzieć, że nie są to jedyne opcje na naszej liście. Chociaż pożyczki społecznościowe zdobywają coraz większą popularność, to nadal jednak duża liczba osób nigdy o nich nie słyszała. Jest to umowa, która zawierana jest pomiędzy dwoma osobami fizycznymi – pożyczkobiorcą oraz pożyczkodawcą – a wszystko to odbywa się przez odpowiedni portal internetowy, bez jakichkolwiek banków lub parabanków. Co warto wiedzieć o pożyczkach społecznościowych?

W jakim miejscu możemy uzyskać pożyczkę społecznościową?

Jeżeli jesteśmy zainteresowani pożyczką społecznościową to nie będzie problemem odnalezienie portalu, który zaoferuje nam wielki wachlarz ofert. Jednak w związku z intensywnym rozwojem, a także wieloma zmianami, zanim skorzystamy z wybranego portalu warto sprawdzić warunki ofert, a także legalność platform, które pośredniczą w ich przyznawaniu.

Zalety pożyczki społecznościowej

Jeżeli chcemy cieszyć się domowym komfortem przy składaniu zgłoszenia, to pożyczka społecznościowa będzie dla Nas idealnym wyborem, ponieważ wszystko odbywa się za pośrednictwem serwisu Internetowego. Możemy cieszyć się pełną wygodą, a w tym nie musimy jeździć w odległe miejsca lub spotykać się z inwestorem. Dodatkowo osoby, które nie mają pozytywnej historii kredytowej lub są zadłużone również mogą ubiegać się o uzyskanie pożyczki społecznościowej – to od naszych możliwości finansowych zależy, czy dostaniemy takową lub nie. Warto również wiedzieć, że nie ma odgórnego oprocentowania przy takiej pożyczce, a określane jest ono między pożyczkobiorcą a pożyczkodawcą, w związku z czym koszt będzie wynosił tyle, za ile inna osoba będzie się zgadzać.

Wady pożyczki społecznościowej

Wielki wachlarz zalet nie oznacza, że pożyczka społecznościowa nie posiada wad, które mogą okazać się ważniejsze dla niektórych osób niż zalety. Kiedy zdecydujemy się na taką pożyczkę, powinniśmy zdawać sobie sprawę, że musimy pokładać duże ilości zaufania do wybranego pożyczkodawcy. Dodatkowo nie otrzymujemy żadnej gwarancji sukcesu aukcji, a oznacza to, że nie każda aukcja pożyczkowa zakończy się udzieleniem pożyczki. Do wad należy dodać również opodatkowanie, gdzie podatek PCC wynosi 0,5%, a podatek Belki 19%.