Nauczanie online może pogłębić różnice w poziomie wykształcenia dzieci i młodzieży. O ile bystra i szybko ucząca się osoba, szybko opanuje nowy materiał, o tyle uczeń z trudnościami nie jest w stanie samodzielnie podołać zadaniu. Jak pomagać dziecku w nauce, żeby mogło przyswoić tematy i zagadnienia?

 

Kiedy mamy na myśli wspomaganie dzieci w procesie kształcenia, bardzo istotny jest wiek ucznia. Najmłodszych możemy wspierać zadając pytania pomocnicze, dbanie o przyjazną atmosferę oraz stosować pozytywne wzmocnienia, poprzez zauważenie postępów, czy też doceniając wysiłek.
Młodzież często wzbrania się przed przyjęciem pomocy. W tym wypadku, pytanie, jak pomagać dziecku w nauce, musimy rozpocząć od rozmowy. Taka rozmowa nie może mieć charakteru odpytywania, aby nastolatek nie czuł się osaczony. U młodzieży istotna jest kwestia tego, jak motywować do samodzielnej nauki. Dyskusja na temat planów na przyszłość naszego nastolatka, może być motorem do działania. Jeśli młody człowiek ma cel, powinniśmy zapytać go, w jaki sposób zamierza osiągnąć go i, na jakie przeszkody może natrafić.

 

Rozmowa w przyjaznej atmosferze pomoże otworzyć się nastolatkowi i w razie problemów, będzie chciał on skorzystać z naszych rad.
Jeśli myślimy, o tym, jak pomagać dziecku w nauce, miejmy na uwadze wszystkie niekonwencjonalne metody. O zagadnieniach z fizyki lub przyrody, możemy porozmawiać podczas spaceru, czy wycieczki do lasu. Podanie wiedzy w atrakcyjnej formie, np. ,,Wyobraź sobie, że..” , czy,, To niesamowite, ale…”, może rozbudzić ciekawość naszej pociechy.
Kiedy nie wiemy, jak motywować do samodzielnej nauki, pamiętajmy by unikać oskarżania. Epitety w stylu,,leń”, czy,,głuptas” boleśnie ranią i dają efekt przeciwny. Naprowadzenie dziecka i próba zrozumienia jego toku myślenia jest o wiele bardziej skuteczna niż nerwowa atmosfera i wyzwiska.
Dobrym rozwiązaniem są quizy edukacyjne, ale warto ograniczać taką formę zdobywania wiedzy. Dzieci spędzają dużo czasu przed ekranem, dlatego istotne jest, aby nauczyły się korzystać z tradycyjnych źródeł: książek, globusów lub map.