Na giełdzie inwestować dziś może każdy. Wystarczy otworzyć rachunek maklerski przez internet i można zacząć zgłębiać meandry indeksów, kursów, akcji i obligacji. Na rynku giełdowym spotykają się inwestorzy indywidualni, instytucjonalni, ale są też podmioty zarządzające, takie jak na przykład biura maklerskie.
Zanim jednak zaczniemy inwestować nasze pieniądze na giełdzie, trzeba zdobyć minimum wiedzy na temat jej funkcjonowania. Starsze pokolenie jest odrobinę poszkodowane, bo w szkole o giełdzie nie mówiło się nic lub prawie nic. Dziś są organizowane specjalne konkursy szkolne, gdzie najmłodsi uczą się operowania na giełdzie poprzez zabawę w kupowanie i sprzedawanie akcji za wirtualne pieniądze. Starszym pozostaje samokształcenie lub doradztwo doświadczonych maklerów, którzy krok po kroku przeprowadzą giełdowego nowicjusza przez giełdowe ścieżki.
Decyzja o zakupie akcji danej spółki powinna być przemyślana i skonsultowana z bardziej doświadczonymi inwestorami. Tak samo, jak w biznesie także i tu nieodłącznym elementem gry jest ryzyko. Nikt nie zagwarantuje, że kupione przez nas akcje danej spółki przyniosą w krótszej lub dłuższej perspektywie spodziewany zysk. Istnieje wiele zmiennych, które mają wpływ na kursy. Raz na jakiś czas można naprawdę nieźle zarobić, ale są też przypadki spektakularnych strat. Swego czasu dość duży zysk można było osiągnąć kupując akcje polskiego producenta gry komputerowej „Wiedźmin”. Spółki, które mają silną pozycję na rynku zazwyczaj wypłacają dywidendy swoim akcjonariuszom. W Stanach Zjednoczonych są takie spółki, które dywidendy wypłacają co kwartał nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat.
Inwestując pieniądze w akcje takich podmiotów można być w miarę spokojnym, że w perspektywie długofalowej osiągniemy jakieś zyski. Każdy początkujący inwestor powinien jednak poznać podstawowe reguły inwestowania na giełdzie. Gdy opanujemy podstawy, możemy śmielej poruszać się po giełdowym świecie i poznawać kolejne możliwości pomnażania tam kapitału. Giełda to nie tylko akcje i obligacje. Można tam też znaleźć fundusze inwestycyjne, których liczba w ostatnich latach dynamicznie rośnie. Materiały informacyjne i edukacyjne można znaleźć chociażby na stronach internetowych Giełdy Papierów Wartościowych. Dysponując podstawowym zasobem wiedzy na ten temat, można zacząć zarabiać prawdziwe pieniądze na inwestycjach giełdowych.
Najnowsze komentarze